Lira 7s
Lira 7s

Rugby Tackling Life held their biggest 7s tournament to date at Katherine’s Secondary School in Lira on 21st September. You should come along next year and travel with us to Lira!

Twelve teams involving 13 schools from 7 districts battled it out to be crowned the RTL Under 19 girls‘ Northern 7s champions.

RTL also conducted a Menstruation Hygiene Management (MHM) and Life Skills session with the tournament participants and St Katherine’s Secondary School students prior to the tournament start. Additionally, Living Goods contributed with a talk on nutrition and also provided a breakfast of porridge to the tournament participants.

Teams

1. St Katherine’s Secondary School (Lira)
2. St Mary’s Magaline Secondary School (Lira)
3. Mentor Secondary School (Lira)
4. Abia Seeds Secondary School (Alebtong)
5. Kitgum Comprehensive College (Kitgum)
6. YY Okot Memorial College (Kitgum)
7. Kitgum High School/St Janani Luwum College combined team (Kitgum)
8. Aduku Secondary School (Apac)
9. Akalo Secondary School (Kole)
10. Nile High School – Odia campus (Arua)
11. St Mary’s Ediofe Girls‘ Secondary School (Arua)
12. Abok Seed Secondary School (Oyam)

Pool stages

Game 1: St Katherine’s Secondary School 17-05 Abok Seed Secondary School
Game 2: YY Okot Memorial College 15-00 Abia Seed Secondary School
Game 3: Aduku Secondary School 20-05 Kitgum High School/St Janani Luwum College
Game 4: Nile High School-Odia 28-00 Mentor Secondary School
Game 5: Akalo Secondary School 00-28 Abok Seed Secondary School
Game 6: St Mary’s Magaline Secondary School 00-28 Abia Seed Secondary School
Game 7: St Mary’s Ediofe Secondary School 19-00 Kitgum High School/Janani Luwum College
Game 8: Kitgum Comprehensive College 28-00 Mentor Secondary School
Game 9: St Katherine’s Secondary School 28-00 Akalo Secondary School
Game 10: YY Okot Memorial College 28-10 St Mary’s Magaline Secondary School
Game 11: Aduku Secondary School 05-00 St Mary’s Ediofe Secondary School
Game 12: Nile High School-Odia 19-05 Kitgum Comprehensive College

9th-12th place quarterfinals

Game 13: Akalo Secondary School 00-00 Mentor Secondary School
Game 14: St Mary’s Magaline Secondary School 15-00 Kitgum High School/St Janani Luwum College

Main Cup quarterfinals

Game 15: St Katherine’s Secondary School 20-05 Kitgum Comprehensive College
Game 16: YY Okot Memorial College 19-00 St Mary’s Ediofe Secondary School
Game 17: Aduku Secondary School 10-05 Abia Seed Secondary School
Game 18: Nile High School-Odia 45-00 Abok Seed Secondary School

Individual awardsBest Player – Flavia Ayaa (YY Okot Memorial College, Kitgum)
Top Try Scorer – Sharon Onzia, 11 tries (Nile High School – Odia campus, Arua)
Top Tackler – Robina Alira (St Katherine’s Secondary School, Lira)
Golden Boot – Doreen Inzikuru, 14 conversions (Nile High School – Odia campus, Arua)

Final rankings

1. Nile High School-Odia campus (Arua)
2. YY Okot Memorial College (Kitgum)
3. St Katherine Secondary School (Lira)
4. Aduku Secondary School (Apac)
5. Abia Seeds Secondary School (Alebtong)
6. Kitgum Comprehensive College (Kitgum)
7. St Mary’s Ediofe Girls Secondary school (Arua)
8. Abok Seed Secondary School (Oyam)
9. St Mary’s Magaline Secondary School (Lira)
10. Kitgum High School/St Janani Luwum College (Kitgum)
11. Mentor Secondary School (Lira)
12. Akalo Secondary School (Kole)

This tournament was funded by a donation from Ruusuvuoren Koulu from Finland.

Thank you to everyone involved and making it a successful tournament.

Also to the photographers; mainly Daniel Ocen, Bashir Bakel, Denis Asiku and Helen Koyokoyo Buteme.

#rugbytacklinglife – chosing Rugby as our tool to empower girls in Uganda.